Jaki dysk HDD wybrać? Wybieramy najlepszy dysk twardy

| 0 Komentarzy
Czy warto postawić na dysk HDD? Poznaj charakterystykę produktów i przekonaj się o ich niezaprzeczalnych zaletach.

Jaki dysk twardy kupić?

Zanim zdecydujesz się na konkretny wariant dysku twardego, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on jest i jakie pełni funkcje w jednostce komputerowej. Dysk twardy to rodzaj pamięci masowej, która na określonym nośniku przechowuje dane, a jego konstrukcja nosi miano talerzowej. Nazwa ta bierze swoje źródło od głównego elementu budowy – magnetycznego, obracającego się dysku. Klasyczne dyski HDD są niezwykle popularne dzięki oferowanej pojemności w stosunkowo niskiej cenie.

Polecane dyski HDD

Czy jednak każdy nośnik jest skonstruowany w ten sam sposób? Na rynku znajdziesz także dyski SSD, które nie są zbudowane z ruchomych elementów, a ich konstrukcja opiera się na pamięciach NAND flash. W odróżnieniu od wspomnianego wyżej HDD, dysk SSD pracuje ciszej i jest bardziej odporny na uszkodzenia, jednak mimo wszystko można spotkać spore grono zwolenników pierwszego rozwiązania, między innymi ze względu na brak ograniczeń w kwestii zapisu cykli danych, łatwiejsze ich odzyskiwanie czy dobrą cenę.

Jaki dysk HDD zatem najlepiej sprawdzi się w Twoim komputerze? Wszystko zależy planowanego przeznaczenia i ilości przechowywanych danych – dla jednego użytkownika dysk 500GB HDD będzie wystarczający, a inny potrzebuje większej pamięci i postawi na dysk twardy 2 TB. Wybierając określony rodzaj nośnika, warto sprawdzić jego podstawowe parametry i dopasować je pod kątem przyszłego użytkowania. Wśród najważniejszych elementów znajdziesz:

  • Rodzaj interfejsu – jest to typ podłączenia do komputera. Na rynku dostępne są produkty oferujące działanie na bazie SATA, SATA II oraz najpopularniejszego SATA III, który gwarantuje prędkości nawet 600 MB/s;
  • Ilość pamięci podręcznej – zwykle nazywana cache, proponuje rozwiązania w wielkości między 2 a 256 MB. Wskazaną normą jest inwestycja w dysk HDD o wartości co najmniej 32 MB, jednak zawsze lepiej postawić na jeszcze więcej – w optymalnej wersji będzie to dwukrotność wspomnianej liczby;
  • Dostępna prędkość obrotowa – w ofercie otrzymasz propozycje modeli pracujących z szybkością od 4200 obr/min, ale w celu zapewnienia sobie większego komfortu obsługi warto postawić na wariant z około 7200 obr/min;
  • Liczba talerzy – zdecydowanie lepiej w tym przypadku wybrać dysk twardy HDD z mniejszą ich ilością, co pozwoli na wyeliminowanie awarii i płynniejszą, cichszą pracę;
  • Pojemność nośnika – kluczowy element, będący głównym kryterium selekcji. W zależności od oferowanej ilości miejsca masz dostęp do zapisu większych zasobów danych. Spotkasz się z produktami z pakietem do nawet 30 TB, jednak wówczas jest to o wiele poważniejsza inwestycja.

Trwałość dysków HDD

Dysk twardy HDD ze względu na obecność ruchomych elementów w konstrukcji jest bardziej niż inne rozwiązania narażony na uszkodzenia. Ponadto nośnik charakteryzuje się słabą odpornością na wstrząsy oraz różnego rodzaju obciążenia, istnieją jednak czynniki warunkujące jego lepszą bądź gorszą wytrzymałość. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, możesz także w porę zapobiec utracie danych w razie wystąpienia awarii. Przestrzegając poniższych wskazówek, znacznie zwiększysz żywotność oraz zyskasz właściwe zabezpieczenia:

  • Sposób eksploatacji – przede wszystkim kluczowe znaczenie ma temperatura panująca wewnątrz obudowy. Dysk HDD łatwo się nagrzewa i warto odpowiednio monitorować ten parametr poprzez instalację oprogramowania analizującego przekroczenie wysokich wskaźników. Oprócz tego w sytuacji, gdy zauważysz niepokojące wzrosty, warto pomyśleć o wyposażeniu jednostki w dodatkowe chłodzenie, co wpłynie na lepszą wydajność oraz trwałość nośnika;
  • Typ montażu – do Twojej dyspozycji są dwie opcje: pionowa i pozioma. Ta druga zdecydowanie lepiej zdaje egzamin, uzyskując większe noty w kwestii przedłużenia czasu użytkowania dysku twardego;
  • Stabilna instalacja – w związku z tym, że dyski HDD są podatne na drgania, warto pamiętać o solidnym ich zamontowaniu po to, aby nośnik nie poruszał się dodatkowo w trakcie pracy. Warunkiem jest tu dokładne osadzenie elementu w szynach i dobre dokręcenie trzymających go śrub;
  • Analizowanie stanu nośnika – nie na darmo popularne jest stwierdzenie o skuteczności profilaktyki. Także w przypadku komponentów wewnętrznych komputera znajduje ono swoją zasadność – stosowanie odpowiednich programów kontrolujących bieżące użycie i błędy pozwala we właściwym momencie zareagować na wypadek prognozowanej awarii. Wówczas zdążysz przenieść ważne dane do chmury lub w inne miejsce.

Jaka pojemność dysku twardego?

Zastanawiasz się, jaki dysk HDD wybrać? Jeśli zwrócisz uwagę na wymienione wyżej kryteria analizy specyfikacji i właściwego eksploatowania nośnika, możesz mieć pewność, że zaopatrzysz się w naprawdę wydajny komponent. W kwestii podjęcia decyzji dotyczącej określonej ilości miejsca, decyzja powinna być uwarunkowana Twoimi indywidualnymi potrzebami. Z pewnością w podstawowym zastosowaniu wystarczy Ci dysk HDD 500 GB – taka pojemność zagwarantuje dostateczną pamięć na niezbędne dokumenty, zdjęcia czy nawet przechowywanie ulubionej muzyki.

Jeśli jednak wykorzystujesz komputer jako centrum multimedialne i zamierzasz archiwizować sporą kolekcję filmów bądź nieograniczoną liczbę plików audio, zainwestuj w dysk HDD 1 TB, bądź dysk HDD 2 TB. W tym wypadku nie musisz obawiać się tego, że ilość dostępnego miejsca będzie niewystarczająca. Ponadto masz do dyspozycji także nośniki o jeszcze większej pojemności, jednak w tej kwestii licz się z tym, że będzie to inwestycja bardziej ingerująca w Twój budżet.

Niezależnie od tego, czy postawisz na dysk 1 TB HDD, czy może zdecydujesz na nośnik z większą ilością pamięci, weź pod uwagę całą specyfikację komponentu. W ten sposób unikniesz rozczarowań i uzyskasz lepsze warunki eksploatacyjne, na przykład dzięki zakupowi dysku o dobrych parametrach prędkości obrotów. Ponadto, jeśli szukasz elementu o sporej pojemności do urządzenia przenośnego, pamiętaj, że dysk HDD 1 TB do laptopa ma mniejsze wymiary od klasycznego HDD dedykowanego sprzętom stacjonarnym.

Najpopularniejsi producenci dysków HDD

Poszukując odpowiedniego dysku twardego do swojego komputera, warto także zasugerować się marką i opiniami innych użytkowników, które znajdziesz na forach internetowych. Wśród popularnych firm oferujących nośniki w rankingach wysoko królują Western Digital, Seagate bądź Toshiba – ich modele są chwalone ze względu na dobrą cenę i wysoką jakość wykonania. Ponadto produkty sygnowane tymi nazwami zdecydowanie rzadziej ulegają awariom, a ich cechą charakterystyczną jest ponadprzeciętna wydajność.

Jeśli nie masz pewności, jaki nośnik wybrać, możesz porównać dysk SSD vs HDD i ocenić, które parametry są dla Ciebie najistotniejsze. W obu rozwiązaniach znajdziesz słabe oraz mocne strony, a w przypadku SSD musisz się także liczyć ze sporo większym wydatkiem. Dysk twardy HDD pomimo wkroczenia na rynek nowszych technologii wciąż jest niezwykle popularny i niewątpliwie zagwarantuje Ci dobre warunki przechowywania danych.

4,4
8 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.